Seçim Hükümeti Kuruldu

Anayasa'ya göre zorunlu seçim hükümeti kuruldu. CHP ve MHP bu hükümete üye vermedi. HDP'den bir üye görevi kabul etmedi. Bu konuda da yasal boşluk olduğu görüldü. Teamüllere göre üyeler partilerden istenmeli ve parti yönetimi kabul veya reddetmeli idi. Ayrıca görev alan saf değiştirmiş Türkeş Başbakan yardımcısı yapılırken iki HDP'li "olmayan" AB ile ilişkiler bakanlığı ve yine "olmayan" kalkınma bakanlıklarına atandı. Bu konuda en son kesin bütçedeki pay sıralamasına göre vekil dağıtır gibi bir sistemle dağıtılmalıydı bakanlıklar; keyfi olarak baştakilerce değil!

 

CHP bu süreçte Kılıçdaroğlu - Davutoğlu baş başa görüşüp saray etkisinden çıkamayacaksa süreci uzatmasa idi ne olurdu? 15. günde görüşmeler bitse idi CB mecburen Kılıçdaroğlu'na görev verecekti. Seçim hükümetine girmemekle ise büyük aptallık edilerek meydan AKP'li sözde bağımsız bakanlara terk edildi. Seçimden sonra aynı tablo çıkarsa belki bu hükümet ülkeyi aylarca yönetecek. Onun içinde yer almayarak verdiğimiz oylara ihanet edildi.

 

MHP ise meclis başkanlığını muhalefetten seçtirmeyerek AKP'ye ve saraya en büyük hizmeti etti. Meclis açık olsa idi bazı yolsuzluk dosyaları yeniden açılabilirdi. Zaten kalmamış çözüm sürecinde AKP ile hükümet kurabilirdi ama haklı olarak saray etkisinde bir başbakan ile hükümet kurmadı.

 

HDP ise RTÜK'te zorda olsa MHP'li üyeye oy vererek seçim için önemli bu kurulu muhalefete verebilirdi.

 

Yani biz halk olarak AKP'yi indirdik ama muhalefet onu orada tutmayı başardı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !