Muhalefet Oyumuzu Hak Etmese de

Aslında 7 Haziran sonrası hiç bir muhalefet partisi oyumuzu hak etmiyor. Halkın oyuyla devirdiği AKP'yi iktidarda muhalefetin beceriksizliği tuttu. Meclisten bir tane AKP karşıtı karar çıkartamadılar. Birer bire bakarsak durumlarına:

 

Devlet Bahçeli partisi (artık MHP adını hak etmiyor) meclis başkanlığını AKP'ye hediye etti. Hükümete savaş yetkileri verdi. Çinli,Koreli dövmeleri de işin tuzu biberi oldu. Hiç bir güçlü adaya tahammül edemeyen Bahçeli partisinde parti demokrasi sıfır.

 

Vatan Partisi seçim barajı sorunumuz yok diyordu. Yüzde yarım bile oy alamadılar. Bir öz eleştiri duydunuz mu? Cemaate karşı mücadele diye AKP ve diktatörlüğü savunur pozisyona düştüler. Suriye'de savaş çığlıkları da unutulmamalı.

 

CHP istikşafi görüşme diye halkın 40 gün oyalanmasına izin verdi. Davutoğlu ile baş başa görüşüp niyet belli olunca görüşmelere devam etmese hükümet kurma yetkisini alması olası idi Kılıçdaroğlu'nun. Baykal Erdoğan ile görüştükten sonra kesinlikle aday yapılmamalı , MHP ve HDP ile en azından meclis başkanlığında uzlaşma yapılabilmeli idi.  CB adayı yaptıkları Ekmel beyi 3. turda destekleyip son turda topu HDP'ye bırakabilirlerdi. Zorunlu seçim hükümetine girmeme kararları ise son derece yanlıştı. CHP ve MHP hükümete girse idi tek tek vekillere bakanlık teklif etmek mümkün değildi. Ayrıca 11 muhalif bakan olan bir hükümet olsa idi kolay kolay Ankara katliamı olmazdı. Verdiğimiz oylarla elde edilen Anayasal yetkilerini kullanmadılar. Çalışmayana meclise kadük olacak yasa teklifleri ile kimi kandıracaklar.

 

HDP eğer 7 Haziran öncesi komplo teorileri doğru olsa idi AKP ile hükümet kurup başkanlık ve özerklik içeren Anayasa değişikliği yapmalı idi. Verdiği sözleri en çok tutan parti oldu. RTÜK'de zorda olsa MHP adayına oy verip muhalefete geçmesini sağlayabilirdi başkanlığın. Verilen 3 bakanlığın sadece ikisini kullandı ve onları da bıraktı. Bu çok yanlış idi.

 

Görüldüğü gibi aslında hiç bir muhalefet partisi oyumuzu hak etmiyor ama seçim sonrası tek olumlu olasılık CHP-HDP koalisyonu kanımca. Bu nedenle bu seçimde oyum HDP'ye eğer teröre karşı tavırları sürerse.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !