Kimlik Bilgisi Sızıntısı

Bir bilişim uzmanı olarak Türkiye'de kişisel bilgilerin korunmasının çok zayıf olduğunu sürekli gözlemliyordum.

 

Seçim kayıtlarından da olsa 50 milyon insanın kimlik ve adres bilgilerinin sızması sonunda yöneticilerimiz önce inkar ettiler sonrada hamasi demeçler verdiler. Bu iş hamasi demeçlerle geçirilemez. Somut ve hızlı önlemler almak lazım. Bu konuda neler yapılabilir sıralayayım.

 

Pasaport vb. işlemlerde kişilerin parmak izleri alınmakta. Ayrıca SGK hastanelerinden yararlanmak için avuç içi biyometrik kimlik kaydı alınmakta. Bunlar güvenlik için kullanılabilir.

 

Eski kimliğini getirmeden, kayıp diye yeni kimlik çıkarmak isteyenlerden parmak izi veya biyometrik bilgisi olanların bu bilgi (örneğin avuç içi) doğrulanmadan yeni kimlik verilmez. Eğer bu bilgisini tanıtmamış bir kişi ise birinci derece bir akrabasının kendisi ile birlikte gelmesi istenir. Bu zorluk güvenlik açısından çok önemlidir.

 

Bankalarda yeni hesap açılması ve hesaptan belli rakamın üzerinde para çekilmesi talebi halinde şube şahsı bizzat tanımıyor ise hesabı olan kişinin cep numarasına gönderilecek akıllı şifre kişiden talep edilir. Bu şifreyi veremeyen veya cep telefonum yanımda değil diyen kişiye işlem yapılmaz.

 

E-devlet şifresi için PTT tarafından zarf verilmesi için de biyometrik doğrulama yapılması zorunluluğu getirilmelidir. Kişinin üzerinde görünen cep telefonuna akıllı şifre mesajı atılması da önlem olarak düşünülebilir.

 

Cep telefonu aboneliği için de ya biyometrik doğrulama ya da sistemde sızıntı öncesi kayıtlı bir birinci derece yakının da kimliği ve cep telefonu ile gelmesi ve ona şifre gönderilerek bu şifrenin doğrulanması gerekmektedir.

 

Bütün bu önlemler bir arada uygulanmadan etkili olması imkansızdır.

 

Seçimlerde siyasi partilere kimlik bilgisi paylaşılmaması ise bu sızıntı seçim hilesi için mi yapıldı diye de düşündürtüyor. Bunun yerine adres bilgisinin yanında TC kimlik numarasının ilk 7 hanesi, ad,soyad,baba adı,doğum yılı (ay ve gün gizlenerek) ve doğum yeri paylaşılması gerekli kontrol için yeterli olacaktır.

 

Bırakın hamaseti de iş yapın!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !