Kaybeden Erdoğan Kazanan HDP

Bu seçimde bütün engellemelere, kamu kaynaklarının iktidar lehine kullanılmasına karşın AKP iktidar olamadı. Kaybeden Erdoğan ve başkanlık hayalleri oldu!

 

Demirtaş'ın karizması, halkın iktidardan kurtulmak için stratejik oy kullanması ile barajları yıkan HDP kazananı oldu seçimin. Sözlerini tutarak ödünç oyları kalıcı hale getirebilirler.

 

Davutoğlu artık ya AKP başkanı ve başbakan olmaya karar verecek ya da hem kendisini hem de AKP'yi silinmeye mahkum edecek. Artık herkes anayasal konumuna otursun diyebilirse güçlü bir koalisyon lideri olabilir. Aksi halde erken seçimde AKP iyice sandığa gömülür.

 

Kılıçdaroğlu oylarını artıramadı. Koşullar göz önüne alınınca yine de başarı sayılır. Eğer MHP ve HDP'yi aynı çatıya getirebilirse kazanan hem Türkiye hem Kılıçdaroğlu olur. AKP ile koalisyon ancak 1-2 yıl süreli ve fiili başkanlığa her tür kapı kapanarak, Cumhurbaşkanlığı yeniden Çankaya köşküne taşınarak gündeme gelebilir. Aksi CHP ve Kılıçdaroğlu'nu bitirir.

 

Bahçeli muhalefette kalacağız dedi. Eğer güven oylamasında AKP hükümetine çekimser kalıp, her an gensoru ile düşürebilecek bir tablo da MHP'ye yarayabilir. AKP-MHP hükümeti halen en güçlü seçenek bence.

 

Yeniden seçim öncesi artık barajlar kaldırılmalıdır.

 

Vatan Partisi, Anadolu Partisi, DSP,KP hiç bir varlık gösteremedi. Bu partiler kendilerini kapatmayı, birleşmeyi ciddi olarak düşünmeli.

 

Yaptığım seçim tahminleri HDP dışında çıktı. Bu seçimdeki tabloyu tahmin açısından ben de başarılı sayılırım sanırım!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !