Gidişatı Değiştirebilecek 5 Kişi

Ülkenin içinde bulunduğu durumu kendi tavırlarında değişiklik yaparak değiştirebilecek 5 kişi var bence.

 

Bunlardan ilkinin tavrını değiştireceğine dair umudum sıfır olduğundan onun adını anmayacağım.

 

Davutoğlu eğer seçim sonuçlarını iyi değerlendirebilse idi durumu değiştirebilirdi. Cumhurbaşkanını Anayasal konumuna davet eder, CHP ile gerçekten samimi koalisyon görüşmeleri yapar ve partinin lideri olma yolunda adım atardı. Bu sırada partiden kopan bir miktar vekil olsa da sonunda siyaset yeni bir lider bulur ve istenen çoğunluk sağlanırdı. 60 milletvekili bile istifa etse Anayasa'yı referandumla değiştirecek bir çoğunluk sağlanırdı. Halen bu şans var mı? Çok ufak da olsa var.

 

Kılıçdaroğlu eğer Davutoğlu ile baş başa görüşüp, bu tavrı ondan talep etse idi. Olumsuz yanıt alırsa ise nafile koalisyon görüşmelerine ayıp olmasın diye devam etmese idi CHP olası bir seçimde çok daha iyi bir durumda olurdu. Partisindeki koltuk meraklılarına fazla yol açması, tavrını açık ve net ortaya koymaması ona kaybettiriyor. Bir de sağ adaylar ve söylemlerle bir yere gelinemeyeceğini anlaması durumu değiştirebilir.

 

Bahçeli kan içmek, Çinli dövmek, 80-80 eşitliğin kaprisine girmekten vazgeçip MHP genel başkanlığından ayrılırsa ülkenin gidişatını değiştirebilir. HDP-Kürt alerjisinden vazgeçip muhalefet olarak bir geçici hükümet kurulabilse idi AKP bir sonraki seçimde yoktu. Bari meclisi çalıştırmak, RTÜK'e muhaleftden başkan seçmek konusunda adım atabilse. Partisini bitiriyor. Belki de bu ülke için hayırlı olacaktır.

 

Demirtaş seçimlerden önceki komplo teorileri doğru olsa idi derhal AKP-HDP hükümeti kurulmalı, hatta Apo serbest kalmalı idi şimdiye kadar. Bunları kesin olarak savunanlar hiç utanmıyorlar mı? Demirtaş seçimde verdiği sözleri genelde tuttu. PKK'ya karşı terörü bırakması için kesin tavır alması, bunu tüm parti yönetimi olarak sergilemeleri durumu değiştirebilir. Yine de seçim sonrası en iyi performansı PKK'ya karşın Demirtaş sergilemekte.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !