CHP'ye Dair

Seçimlerden hemen sonra Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağırmıştım. İstifa olmayınca yapılacak kurultayı bekleme kararı aldım. Belki kurultayda CHP'ye yeni bir yön verilebilirdi. Ya da kurultay yeni bir genel başkan seçer ve duruma el koyardı. Yazık ki bu olmadı. CHP ve Kılıçdaroğlu yönetimi ne hatalar yaptı ve neden artık CHP dışı oluşum şart konusunda bir kaç yazı yazacağım.

 

- Milletvekili adaylarını tüm üyeler seçerken neden kongre delegelerini, ilçe yönetimlerini tüm üyeler seçmez? CHP delegelik sistemine son veremedi.

 

- Belediye seçimlerinde İstanbul'da rantçı bir anlayışı temsil eden Sarıgül niye aday yapıldı. Hadi o aday yapıldı niye ilçe başkan adaylarını onun belirlenmesine izin verildi. Bu yolla seçilen belediyelerin AKP'yi aratmayan rant uygulamaları CHP'ye inancı sarstı. Urla belediyesinin yoksul gecekonduları yıkıp, muktedir villalarını koruması unutulmadı.

 

- Ekmelettin beyin aday yapılması büyük bir hata idi. Bunun öz eleştirisi yapılmadı.

 

- Baykal neden CB ile görüştü. Bundan sonra partiden atılması gerekirken, meclis başkanı adayı yapıldı. Neden bu aday konusunda MHP ve HDP ile anlaşılmadı. Neden Baykal 3. turda seçimlerden geri çekilip CB adayı yapılan Ekmeleddin beyin meclis başkanı olması sağlanmadı. Bunlar bu muhalefete verilen oylar heba oluyor kanısını güçlendirdi.

 

- AKP ile istikşafi görüşmelerle 40 gün halkın oyalanmasına neden olmak CHP halkı oyalamaktan başka ne işe yarar sorusunu dile getirdi.

 

- Sağa açılımın yanlışlığı ve CHP'ye üye yapılsa da kadın kotasından PM'e Bekaroğlu'nun sokulması halen anlaşılmadı. Buna dair net bir öz eleştiri yok.

 

- Seçim hükümetine girip, alınan bakanlıklardaki yolsuzlukları açığa çıkarsa daha doğru olmaz mı idi?

 

- Bir yandan dikta deyip bir yandan birlikte Anayasa yapmaya kalkmak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Önce seçim barajını kaldır da sonra Anayasa görüşelim denemez miydi?

 

- Sezgin Tanrıkulu niye Diyarbakır adayı yapılmadı? Eğer Diyarbakır'dan bile seçilemiyorsa o zaman çelişkili politikalar partiye ne getirdi?

 

- Genel başkan adayı için %10 kota çok fazla. Balbay'ın da aday bile olamaması CHP için utanç. Ama Balbay'da kendi gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar'a bile sahip çıkmaması o da seçilse pek değişiklik umudu olmadığını gösterdi.

 

Tüm bunlardan sonra seçim barajları çok zor hale de getirse CHP ile halkın oyalanması, göstermelik demokrasinin figüranı haline gelinmiş olması karşısında yeni bir oluşum şart! Burada Anadolu Partisi, TİP ve tüm geçmişten çok iyi ders alarak yola çıkılmalı. Bunlara başka yazılarda değineceğim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !